10 rad Janusza Korczaka

Jak się uczyć, żeby się nauczyć?

 

Czy przyswajanie wiedzy jest uzależnione od wieku?

I tak i nie. Gdybyśmy porównali umiejętności uczenia się z np. sportem wówczas jasno widać, że decydującą zmienna tych predyspozycji niekoniecznie jest wiek. Podobnie jak w sporcie, w procesie uczenia się istotna jest ogólna kondycja fizyczna, uzdolnienia, zainteresowania, motywacja i wzorce. Olbrzymie znaczenie mają też praca własna i „trenerzy”, których spotykamy na drodze życia.

Czytaj więcej...

Powrót dopalaczy

dopalacze 

 

Mimo ciągłych prac nad ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii, która posiada zapisy zakazujące produkcji i wprowadzania do obrotu substancji psychoaktywnych, realna sytuacja nie zmieniła się. W dalszy ciągu na polskim rynku można nabyć substancje psychoaktywne, których działanie jest podobne do narkotyków – są to tzw. dopalacze.

Czytaj więcej...

Trudny czas dorastania

depresja

 

Dorastanie to okres naturalnych przeobrażeń ciała, które budzą w każdym nastolatku wiele sprzecznych odczuć. Charakterystyczne są: poczucie osamotnienia, obniżenie poczucia własnej wartości i kompleksy. Nastolatek porównuje się z rówieśnikami, oceniając rysy twarzy, kształt sylwetki czy dobór elementów stroju. To wszystko w obawie przed brakiem ich akceptacji, a niekiedy także akceptacji rodziny. Poza tym pewien kult piękna - mało realistyczny schemat doskonałości - lansują także media. W tym wieku eksperymentowanie z własnym wizerunkiem jest normalne, o ile nie przeradza sie w niebezpieczną obsesję na punkcie idealnej figury. Zaczyna się to bardzo niewinnie - od marzeń, by wyglądać jak modelka czy znany aktor, a może skończyć się depresją lub inna ciężką chorobą.

Czytaj więcej...

Galeria zdjęć

Kalendarz

wrzesień 2019
pwścpsn
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30