Uczniowie Gimnazjum nr 6 na papieskim szlaku

.4 159

Lublinek, ulica Pabianicka, dawny Uniontex, katedra - przedstawiciele łódzkich władz i Kościoła przeszli drogę,
którą 27 lat temu przebył Jan Paweł II. Delegacja naszej szkoły, pod opieką p. Maciaszek, też tam była.

11 45

Na papieskim szlaku spotkali się m.in. Jolanta Chełmińska, Wojewoda Łódzki, Hanna Zdanowska, Prezydent Łodzi, Witold Stępień, Marszałek Województwa, Jan Kamiński, Łódzki Kurator Oświaty, Grzegorz Matuszak, pełniący obowiązki przewodniczącego Rady Miejskiej, Ewa Grabarczyk, Komendant Chorągwi Łódzkiej ZHP, Arcybiskup Łódzki Marek Jędraszewski i Biskup Adam Lepa. W wędrówce upamiętniającej wizytę papieża w Łodzi towarzyszyli im uczniowie i nauczyciele, byli i obecni radni oraz mieszkańcy.

- Ta nasza pielgrzymka jest znakiem, że Łódź jest łodzią Piotrową - powiedziała Hanna Zdanowska na ul. Piotrkowskiej, przy tablicy upamiętniającej przyjęcie przez Jana Pawła II tytułu Honorowego Obywatela Miasta Łodzi. Stamtąd uczestnicy uroczystości pojechali autobusami MPK najpierw na Lotnisko im. Wł. Reymonta, potem do dawnych zakładów „Uniontex”, by zakończyć wędrówkę w łódzkiej katedrze. W każdym z tych miejsc odwiedzonych przez Ojca Świętego składali kwiaty i wracali pamięcią do wydarzeń sprzed 27 lat.

7 90

- To był piękny czerwcowy dzień, tłum wiernych i półtora tysiąca dzieci idących do Pierwszej Komunii - wspominał ks. Władysław Ziółek, który w 1987 r. jako ówczesny biskup diecezjalny łódzki witał papieża na lotnisku.
Grzegorz Matuszak przypomniał rozmowę, która wywiązała się między Janem Pawłem II a pozdrawiającymi go łodzianami na ul. Pabianickiej przy Fabryce Krawatów, na wysokości numeru 184/186. Matuszak zauważył również, że Jan Paweł II jest jedynym honorowym obywatelem Łodzi, który został świętym.
Słynne spotkanie papieża z łódzkimi włókniarkami wspominała Agnieszka Nowak, Wiceprezydent Łodzi. - Papieski szlak symbolicznie pokazuje też, w którą stronę zmierza Łódź. Od miasta robotniczego do centrum nauki, kultury i przemysłów kreatywnych - mówiła wiceprezydent zapowiadając przed dawnym Unionteksem ostatnią stację pielgrzymki, czyli katedrę, w której Jan Paweł II spotkał się z łódzką inteligencją.

6 119

27. rocznicę wizyty Ojca Świętego w Łodzi uczcili też uczniowie z łódzkich szkół specjalnych - w miejscach, które odwiedził papież, śpiewali piosenki i chwalili się swoimi rysunkami o najważniejszych chwilach w życiu Karola Wojtyły.

5 121