Wycieczka do Łęczycy

wycieczka Tum

W dniu 5 grudnia 2018 r. klasa 3A udała się na wycieczkę do Łęczycy. Na tamtejszym średniowiecznym zamku uczestniczyła w lekcji poświęconej największej bitwie wojny obronnej w 1939 r. (czyli bitwy nad Bzurą) oraz warsztatach z garncarstwa.

Pierwsza część, mimo obaw wychowawcy, wzbudziła spore zainteresowanie uczennic i uczniów. Pytania zarówno dotyczące samego przebiegu zmagań militarnych jak i uzbrojenia padały dość często. Zaznaczyć warto, że w samej bitwie wzięło udział ponad 600 tys. żołnierzy, w tym osobiście i bezpośrednio dowódca jednego z dwóch frontów niemieckiego natarcia gen. Gerd von Rundstedt. Jego zaangażowanie wynikało z sukcesów odnoszonych przez polskie siły, które odbiły z rak wroga chociażby Łęczycę. Ostatecznie jednak III Rzesza rozgromiła Polaków.

Udział w warsztatach garncarskich, polegających na nauce wylepiania z gliny, mocno zaangażował naszych uczniów. Stworzyli bowiem kubki, filiżanki, świeczniki i inne przedmioty tak, jak kiedyś czynili to ludzie żyjący w odległych nam czasach. Przy okazji  warto zaznaczyć, że obecna na zdjęciu ozdoba w kształcie serca to prezent od pań prowadzących warsztaty.

Będąc w Łęczycy i u diabła Boruty, koniecznie trzeba zajść do Tumu celem bliższego poznania najpiękniejszej perły polskiej architektury romańskiej, czyli archikolegiaty, której dzieje sięgają czasów pierwszych władców Polski. Jako że pogoda nam dopisała, spacer udał się.

sierpień 2019