Wycieczka do Łowicza

DSCN3884

16 stycznia 2019 r. nasi uczniowie z 3A i 3B mieli okazję uczestniczyć w interesujących warsztatach zorganizowanych przez Muzeum w Łowiczu, do którego udali się pociągiem, pod opieką p. Piotra Ossowskiego. Pierwsze zajęcia były związane z kulturą istniejącego kiedyś Księstwa Łowickiego (którego powstanie datuje się na czasy średniowiecza i będącego aż do czasu II rozbioru własnością arcybiskupa gnieźnieńskiego). Po zapoznaniu się z dawnymi zwyczajami związanymi z codziennością mieszkańców tych ziem, uczennice i uczniowie otrzymali zadanie stworzenia łowickiej chałupy, z dbałością nie tylko o sam budynek, ale również jego otoczenie. Wszak Księżacy (mieszkańcy Księstwa Łowickiego) przywiązywali dużą wagę do wyglądu własnego gospodarstwa (stąd ta liczna kolorystyka, bogate zdobienie). Okazało się, że dla naszych gimnazjalistów to nie problem.

Następny warsztat wręcz pochłonął bez końca wszystkich uczestników. Wydawało się, że tematy związane ze szkoły nie powinny wzbudzać zainteresowania, a tu okazało się, że uczennice i uczniowie dość szybko weszli w interakcję z prowadzącymi zajęciami, porównując dawne czasy (dziewiętnastowieczne) ze współczesnymi. Nie omieszkali przy tym wyrazić zdumienia wobec stosowanych praktyk pedagogicznych, zwłaszcza w kwestii kar. Sami zresztą przekonali się, co to znaczyło klęczeć na grochu. Mieli ku temu okazję i z niej skorzystali. I to, co ich mniemaniu uchodziło za lekką i nic nie znaczącą karę, okazało się dość wyrafinowaną torturą. Rzecz jasna, ochotnicy sami postanowili sami zweryfikować tego rodzaju torturę (nikt nikogo nie zmuszał).

Przede wszystkim jednak nasi uczniowie uczestniczyli w warsztatach z kaligrafii, czyli jak dawniej uczono pisać. Ta praktyczna część wykazała przede wszystkim nie lada trudność, z jaką nasi przodkowie musieli zmierzyć się, gdy chcieli pisać piórem, patykiem czy stalówką. Trzeba jednak przyznać, mimo brudzącego atramentu, że ta część lekcji wzbudziła największe zainteresowanie. Trudno bowiem było oderwać naszych gimnazjalistów od ręcznego pisania.

Oba warsztaty dużo nauczyły naszych podopiecznych. Przede wszystkim mieli okazję zobaczyć jak kiedyś było, co stanowi istotną wartość dodaną tego rodzaju wycieczek. Teoria z lekcji historii (i nie tylko) staje się wręcz namacalna. Młodzież już nie może doczekać się kolejnego wyjazdu!

luty 2019